Barnstaple & District Men's Skittles League

Cup Draws

 

CUP DRAWS 2023-2024

ALL RESULTS MUST BE RETURNED TO:

David Cooke, Telephone 07939217084 

Email cookedavid664@yahoo.com 

CHARLES LEWIS (FRONT PIN) CUP

Round 1 to be played on Monday 11 September 2023

1. BBC Boys                     269  v  306             Lovepants   

2. Ringers                         365  v  409              Barn Bombers 

3. Demons                       274  v  257               S & T  

4. Sarnians                      269  v  245              Wing & A Prayer

5. Landkey Lads             300  v  264               Exeter Bibbers

6.. Odds & Ends              199  v  251              Pheasant Pluckers

7. Kneaders Pairs          324  v  250              Amen Corner   

8. Pinheads                     303  v  287             Nippits        

Round 2 to be played by 20 October 2023         

1. Country Lads              283  v  341             No Beer Just Coke   

2. Pinheads                      283  v  293            Lovepants

3. Landkey Lads             231  v  298             Kneaders Pairs

4. Goodley Knights         358  v  336            Plough Pullers

5. Demons                      W/O  v                     Barn Bombers    

6. Pheasant Pluckers     300  v   293           Thirsty Farmers 

7. Sarnians                      276 v   180            Roughnecks       

8. Bangers                      297  v  315           Tristars


Quarter Finals to be played by 30 January 2024

  1. Kneaders Pairs   315   v   272         No Beer Just Coke

  2. Lovepants           247   v   272         Pheasant Pluckers

  3. Demons              240   v   271         Goodley Knights

  4. Tristars                         v  W/O         Sarnias  

.  

.  

ALAN SMITH (MAN FOR MAN) CUP

Preliminary Round to be played on Monday 4 September 2023

1. Amen Corner                    5  v  2                       Kneaders Pairs      

2. Country Lads                   1  v  6                       BBC Boys   

3. Pinheads                          5  v  2                       Exeter Bibbers

4. Lovepants                        2  v  4                       Ringers

5. Barn Bombers                 6  v  1                      Thirsty Farmers  

6. S & T                                 5  v  2                       Wing & A Prayer             

7. Pheasant Pluckers         3  v  4                        Odds & Ends  

8. Mounties                          3  v  4                        The Bangers

9. Loxhore                            2  v  3                        Goodley Knights  

10.No Beer Just Coke         5  v  2                        Nippits

11. Sarnians                        5  v  2                       Demons

12. Landkey Lads               6  v  1                       Crankers

First Round 

1. Plough Pullers                4  v  3                       Fox Boys     

2.  Tawstock Rangers       4  v  3                        Roughnecks

3.  Barn Bombers              2  v  5                       Odds & Ends                                     

4.  Sarnians                       6   v  1                       No Beer Just Coke 

5. Pinheads                 W/O   v                            Amen Corner  

6. Ringers                         4    v  3                        Goodley Knights 

7. The Bangers                5  v  2                       Landkey Lads 

8. BBC Boys                      1   v  5                        S & T 

Quarter Finals to be played by 1 January 2024

1. Ringers                          3   v  4                     S & T

2. Tawstock Rangers      1   v   6                     Plough Pullers

3. The Bangers                 6  v  1                      Sarnians     

4. Odds & Ends                1   v   6                     Pinheads          

Semi Finals to be playe on Friday 22 March 2024 at The Ebberley Arms

1.  Plough Pullers                   v                          S & T

2.  Pinheads                            v                          Bangers       

PRESIDENTS CUP

First Round to be played on Monday 9 October 2023

1. Wing & A Prayer                    2  v  5                      Demons 

2. Goodley Knights                    1  v  4                       No Beer Just Coke 

3. Fox Boys                                3  v  4                       Kneaders Pairs 

4. Roughnecks                          4  v  3                        Nippits  

5. The Bangers                         3  v  4                        Exeter Bibbers  

6. Amen Corner                        2  v  4                        Pheasant Pluckers 

7. Mounties                               1  v   5                       Lovepants 

8.  Ringers                                2  v  5                        Plough Pullers   

Quarter Finals to be played by 24 November 2023 

1. Roughnecks                              v  W/O                  Exeter Bibbers

2. Kneaders Pairs                   2    v   4                       Plough Pullers 

3. Lovepants                            1   v   5                       No Beer Just Coke

4. Demons                               3   v   4                       Pheasant Pluckers     

Semi Finals to be played on Friday 16 February 2024 at The Corner House

1.  No  Beer Just Coke            5   v  2                         Plough Pullers

2.  Pheasant Pluckers            3   v  4                         Exeter Bibbers   

BRIDGMAN CUP

First Round  to be played by 6 October 2023

1. No Beer Just Coke                        296  v  299                   Lovepants 

2. Crankers                                        293  v  306                  Goodley Knights    

3. Demons                                          323  v  298                 Plough Pullers 

4. Tawstock Rangers                        310  v  286                Pheasant Pluckers    

5. Kneaders Pairs                              343  v  304                Roughnecks  

6. Exeter Bibbers                               341  v  344                Fox Boys      

7. Nippits                                            310  v  344                S & T 

Quarter Finals to be played by 17 November 2023 

1. Lovepants                                     354   v  345                 Demons

2. Tawstock Rangers                       266   v  285                The Bangers

3. Fox Boys                                        360   v  354                S & T

4.  Goodley Knights                          315  v   341               Kneaders Pairs    

Semi Finals to be played on Friday 1 March 2024 at The Royal Exchange

1.  Lovepants                                             v                          Kneaders Pairs   

2.  Bangers                                                v                          Fox Boys         

DEVON COUNTY CUP

First Round to be played by 22 September 2023 

1.  Nippits                       420  v  366                    Tawstock Rangers

2. Fox Boys                    411  v  429                     Kneaders Pairs           

3. Roughnecks              377  v  393                     Crankers     

   

Quarter Finals  to be played by 1 November 2023

1. Crankers                     400  v  384                    The Bangers

2. Plough Pullers           435  v  416                      Demons

3. Goodley Knights        428  v  441                     Kneaders Pairs  

4. Exeter Bibers             449  v  393                     Nippits     

Semi Finals to be played at The Union Inn on Friday 9 February 2024

1. Plough Pullers                    v                             Exeter Bibbers 

2.  Crankers                            v                              Kneaders Pairs

CAPTAIN'S CUP

To be played at The Corner House on Friday 15 December 2023

Preliminary Round

  1.  C Williams (Landkey Lads)                       W    v   L     D Stentiford (Demons)

Round 1

  •  G Smith (X Men)                                          W   v   L       S Davies (Lovepants)

  •  m sQUIRE (Sarnians)                               N/R   v   N/R  W Baker (Tawstock Rangers)

  •  W Webber (The Bangers)                       W     v    L      D Cooke 9Pheasant Pluckers)

  •  M Avery (Kneaders Pairs)                     W/O    v            A Norden (Plough Pullers) 

  • C Quick (Nippits)                                     W/O    v            S Folland ( No Beer Just Coke0

  • M Harris (Barn Bombers)                         W      v    L      R Morgan (BBC Boys)

  • R Chapple (Goodley Knights)                   L       v    W     C Williams (Landkey Lads) 

  • J Bartham (Kingpins)                                 L       v    W      R Andrews (Newton Boys) 


  • QUARTER FINALS

  • 1  G Smith (X Men)                                    W      v     L       C Williams (Landkey Lads)   

  • 2.  C Quick (Nippits)                                 W/O

  • 3.  MJ Harris (Barn Bombers)                   W     v     L       W Webber (The Bangers) 

  • 4.  M Avery (Kneaders Pairs)                   W     v     L        R Andrews (Newton Boys)


  • SEMI FINALS

  • 1.  C Quick (Nippits)                                   L      v    W       M Avery (Kneaders Pairs) 

  • 2.  G Smith (X Men)                                   W     v    L         M Harris (Barn Bombers)


  • G Smith & M Avery to progress to finals day            

  • TEAM CHAMPIONSHIP SINGLES

 Round 1

Alley 1 to be played at The Ebberley Arms on Monday 13 November 2023 

  1.  J Priscott (Barn Bombers)           L  v  W       G Jobbins (Pheasant Pluckers)

  2. W Baker (Tawstock Rangers)   W v   L         K Docherty (Wing & A Prayer)

  3. A Moan (Kneaders Pairs)           W  v  L         S Clutterbuck (The Bangers)

  4. A Rundle (Crankers)                    W v  L          C Dibble (Pinheads)

  5. D Hathererell (Wing & A Prayer) W v L         C Harris (Barn Bombers)

  6. M Kiff (Nippits)                               L   v  W       M Harris (Barn Bombers) 

 Round 2

      1..  R Smith (X Men)                         W   v  L         G Jobbins (Pheasant Pluckers) 

      2.  P Parsons (Fox Boys)                 W   v  L         A Rundle (Fox Boys)

      3.  W Baker (Tawstock Rangers)   L    v  W       A Moan (Kneaders Pairs) 

      4.  D Hatherell (Wimng & A Prayer) W  v L       M Harris (Barn Bombers)

R Smith, P Parsons, A Moan & D Hatherell to progress to the next round


Alley 2 To be played at The Union Inn on Monday 13 November 2023

Round 1

      1. M Squire (Sarnians)                        W  v   L         S Morgan (BBC Boys)

      2.  J Strange (No Beer Just Coke)       W  v  L          R Andrews (Newton Boys)

      3.  N Davis (Pinheads)                         L   v  W         P Hallt (Plough Pullersw)

      4.  D Stentiford (Demons)                   L   v   W         D Collins (Crankers)    

      5.  P Harris (Heroic Failures)             W  v   L          S Folland (No Beer Hust Coke|)

Round 2

       1.  R Lamery (Wing & A Prayer)      L    v   W        J Strange (No Beer Just Coke)

       2.  P Harris (Heroic Failures)             L    v   W        M Squire (Sarnians)

       3.  D Collins (Crankers)                      L    v   W         A Norden (Plough Pullers)

       4.  P Hallt (Plough Pullers)               W   v  L            C Williams (Landkey Lads)

J Strange, M Squire, A Norden & P Hallt to progress to the next round


Alley 3 to be played at The Old Barn on Monday 13 November 20-23

Round 1  

        1.  C Quick (Nippits)                           W   v   L            R Chapple (Goodley Knights)

        2.  D Willoughby (L;ovepants)          L    v   W           H Jennings (Tawstock Rangers)

        3.  M Symons (Demons)                    L     v   W           D Willoughby (Plough Pullers)  

        4.  R Hallt (Plough Pullers)                W    v  L            D Mackie (No Ber Just Coke)    

        5.  S O'Rourke (Wing & A Prayer)     L    v   W          P Heale (Newton Boys) 

        6.  G Willis (The Bangers)                  L    v   W          B williams (Newton Boys)

Round 2

        1.  R Morgan (BBC Boys)                    W    v  L          P Heale (Newton Boys)

        2.  R Hallt (Plough Pullers)                  L     v  W         H Jennings (Tawstock Rangers) 

        3.  D Watts (No Beer Just Coke)         L    v   W        C Quick (Nippits)  

        4.  D Willoughby (Plough Pullers)     W   v   L          B Williams (Newton Boys)

R Morgan, H Jennings, C Quick & D Willoughby to progress to the next round

Alley 4 to be played at The Green Man on Monday 13 November 2023

        1.  M Passmore 9Kneaders Pairs)        L   v   W       R Murch (The Bangers)

        2.  A Richards (The Bangers)              L    v   W        A Stribling (Wing & A Prayer)   

        3.  D Cooke (Pheasant Pluckers)        W  v   L          D Symons (Demons) 

        4.  M Avery (Kneaders Pairs)               L   v   W        G Smith (X Men) 

        5.  D Baddick (Goodley Knights)         L   v   W         I Sandle (Tawstcok Rangers)

        6.  W Jay (Tawstock Rangers)           W  v   L           S Phillips (Goodley Knights)

Round 2

        1.  P Ackland (No Beer Just Coke)       W   v   L         G Smith (X Men)  

        2.  A Stribling 9Wing & A Prayer)       L     v   W       I Sandle (Tawstock Rangers)

        3.  M Avery (The Bangers)                  w     v   L         R Murch (The Bangers)

        4.  D Cooke (Pheasant Pluckers)      W     v   L         W Jay (Tawstock Rangers) 

P Ackland, I Sandle, M Avery & D Cooke to progress to the next round

THIRD ROUND

To be played at The Green Man on Friday 5 January 2024

  •  A Norden                                              W   v   L        D Willoughby

  • R Morgan                                               L    v   W      P  Hallt

  • P Ackland                                              L    v   W       D Hatherell

  • J Strange                                               L    v    W       P Parsons

  • D Cooke                                                 L   v    W        H Jennings

  • M Squire                                               W  v     L         C Quick

  • M Avery                                               W   v     L         A Moan

  • R Smith                                                W   v     L        I Sandle     


  • QUARTER FINALS

  • M Avery                                                L    v   W         A Norden

  • R Smith                                                W  v    L           H Jennings

  • P Parsons                                            W  v   L           P Hallt

  • D Hatherell                                          W  v   L           M Squire


  • SEMI FINALS

  • D Hatherell                                          L    v   W          A Norden

  • R Smith                                                L    v   W          P Parsons

  •         P Parsons & A Norden to proigress to finals day          

  • COURAGE FOURS

To be played at The Royal Exchange on Friday 27 October 2023

  1.  Tawstock Rangers                               L    v   W        Bangers B

  2.  Heroic Failures                                     W   v   L         Wing & A Prayer A

      3.  Regency                                                 L    v   W        Plough Pullers 

      4.  Wing & A Prayer B                               L    v   W        BBC Boys


TEAM CHAMPIONSHIP PAIRS

Preliminary Round

To be played at The Corner House on Friday 10 November 2023

  1.  Kneaders Pairs B (A Moan & M Colley)        W v  L            Tawstock Rangers A (H Jennings & I Sandle)

      2.  Pheasant Pluckers B (K Tanton & S Ward)   L  v  W           Barn Bombers B (J Priscott & S Harding)

      3.  Newton Boys A (B Williams & P Heale)        L  v  W           Bangers B  

      4.  Lovepants B                                                      W v L             Pinheads A ( N Davis & C Dibble)      

      5.  Fox Boys                                                            L  v  W           Plough Pullers A      

      6.  Goodley Knights                                              W v  L             X Men (G Smith & R Smith)

      7.  Heroic Failures (P Clarke & P Harris)            W  v  L            Bangers A

7 winners to progress to the next round


Round 1

ALLEY 1

Tobe played at The Ebberley Arms on Friday 19 January 20924

       1.  Wing & A Prayer A                                           L   v   W         Barn Bombers A

       2.  Lovepants A                                                    W   v   L           Plough Pullers A

       3.  Sarnians                                                                  v  W/O      BBC Boys

       4.  Tawstock Rangers B                                      L     v   W         Fox Boys A     

Round 2

       1.  Lovepants                                                         L    v   W         Barn Bombers

       2.. Fox Boys                                                           L    v   W         BBC Boys


ALLEY 2

To be played at The Royal Exchange on Friday 19 January 2024

        1.  No Beer Just Coke A                                       W   v    L         Demons A

        2.  Bangers C                                                               v                Wing & A Prayer B

        3.  Diplomats                                                                v                Lovepants B

        4.  Crankers                                                           L     v     W       Nippits A

Round 2

         1.  No Beer Just Coke A                                       W   v     L        Winner of match 2

         2.  Winner of match 3                                          L     v    W       Nippits

ALLEY 3

To be played at The Union Inn on Friday 19 January 2024

          1.  Heroic Failures                                                W   v   L           Goodley Knights

          2.  No Beer Just Coke B                                        L    v   W         Demons B

          3.  Bangers B                                                         L    v   W         Plough Pullers B

          4.  Barn Bombers B                                              L 


  v   W         Kneaders Pairs B

Round 2

          1.  Demons                                                           W   v   L          Winner of match 1

          2.  Winner of match 4                                         L     v   W        Plough Pullers

ALLEY 4

To be played at The Corner House on Friday 19 January 2024

          1.  Nippits B                                                           W   v    L       No Beer Just Coke C

          2.  Pheasant Pluckers                                          W   v   L        Pinheads B

         3.  Newton Boys B                                                 L    v   W       Regency

         4.  Kneaders Pairs B                                              L    v   W       Lovepants C

Round 2

         1.  Nippits                                                                L   v    W      Regency

         2.  Pheasant Pluckers                                           W  v    L         Lovepants C    



                .     

          

 DEVON COUNTY SINGLES

ALLEY 1

To be played at The EbberleynArms on Monday 18 December 2023

      First Round

 1.  M Squire (Sarnians)                                      L    v    W       P Hallt (Plough Pullers)

 2.  A Richards (The Bangers                            W    v    L         J Bartham (Kingpins)

 3   M Avery (Kneaders Pairs)                            W     v    L        D Cooke (Pheasant Pluckers)

 4.  D Willoughby (Plough Pullers)                    W     v    L        I Sandle (Tawstock Rangers)     

  • Second Round 

  •  Phillips (Goodley Knights)                          L      v    W        P Hallt (Plough Pullers)

  •  M Avery (Kneaders Pairs)                          W     v    L         S O'Rourke (Wing & A Prayer)   

  • S Cluterbuck (The Bnagers).                        W    v   L         A Richards (The Bangers)  

  • D Willoughby (Plough Pullers)                 W/O    v              T Jowitt (Crankers)

           Third Round

 1.  D Willoughby (Plough Pullers)                           L     v   W        M Avery (Kneaders Pairs)

 2.  S Clutterbuck (The Bangers)                             W    v    L         R Hallt (Plough Pullers)

      S Clutterbuck & M Avery to progress to the next round         

ALLEY 2

To be played at The Royal Exchange on Monday 18 December 2023

First Round

 1.  A Rundle (Fox Boys)                                                    v              B Baker (Tawstaock Rangers)

 2.  R Chapple (Goodley Knights)                                     v              D Watts (No Beer Just Coke)

 3.  P Ackland (No Beer Just Coke)                                  v              D Stentiford (Demons)

 4.  D Baddick (Goodley Knights)                                    v              G Smith (X Men)         

Second Round

 1.  J Priscott (Barn Bombers)                                           v              R Capple (Goodley Knights)

 2.  M Kiff (Nippits)                                                             v              Winner of match 3

 3.  Winner of match 1                                                      v              R Hallt (Plough Pullers)

 4.  Winner of match 4                                                      v              R Murch (The Bangers)   

Third Round

 1.  Winner of match 2                                                      v             R Chapple (Goodley Knights)

 2.  Winner of match 4                                                      v             R Hallt (Plough Pullers)

R Chapple & R Hallt to progress to the next round

ALLEY 3

To be played at The Green Man on Monday 18 December 2023

First Round

 1.  D Mackie (No Beer Just Coke)                           W    v    L        C Quick (Nippits)

 2.  C Williams (Landkey Lads)                               W    v     L        A Norden (Plough Pullers)

 3.  A Moan (Kneaders Pairs)                                  W    v      L       P Osment (Fox Boys)     

Second Round

 1.  R Smith (X Men)                                                   L    v     W        J Strange (No Beer Just Coke\

 2.  M Symons (Demons)                                           L     v     W        C Williams (Landkey Lads)

 3.  A Moan (Kneaders Pairs)                                 W     v    L           T Barthram (King Pins)

 4.  D Makie (No Beer Just Coke)                            W    v     L           G Willis (The Bangers)

D Mackie & C Williams to progress to the next round

ALLEY 4

To be played at Ther Plough Inn on Monday 18 December 2023

First Round

 1.  M Harris (Barn Bombers)                                      L   v    W           D Hatherell (Wing & A Prayer)

 2.  M Passmore (Kneaders Pairs)                                    v                  D Symons (Demons)

 3.  S Cunningham (Crankers)                                           v                  R Cornish (Tawstock Rangersi 

 4.  R Lamery (Wing & A Prayer)                                L    v    W         G Jobbins (Pheasant Pluckers)         

Second Round

 1.  H Jennings (Tawstock Rangers)                          L     v   W          D Hatherell (Wing & A Prayer)   

 2.  M Avery (The Bangers)                                                v                 Winner of match 2

 3.  G Jobbins (Pheasant Pluckers)                            W   v    L           P Harris (Heroic Failures)

 4.  Winner of match 3                                                       v                 C Harris (Barn Bombers)

Third Round

 1.  D Hatherell (Wing & A Prayer)                                   v                 Winner of match 2

 2.  Winner of match 4                                                       v                  G Jobbins (Pheasant Pluckers)


D Hatherell & G Jobbins to progress to the next round. 


ELLIS THREES

ALLEY 1

To be played at The Royal Exchange on Friday 1 December 2023

Preliminary Round

 1.  Barn Bombers                                                          W   v  L           Exeter Bibbers

 2.  Lovepants                                                                 W   v  L           Wing & A Prayer B

First Round

 1.  Barn Bombers                                                           L    v   W         Fox Boys

 2.  Lovepants                                                                 L     v   W         Heroic Failures     

ALLEY 2

To be played at The Union Inn on Friday 1 December 2023

Preliminary Round

 1.  Pinheads                                                                           v                 Goodley Knights 

First Round

 1.  Demons B                                                                  L    v   W           No Beer Just Coke A

 2.  Nippits                                                                        W   v   L            Pinheads/ Goodley Knights 

ALLEY 3

Preliminary Round

 1.  Regency                                                                       L     v    W         BBC Boys     

 2.  Pheasant Pluckers                                                      W   v    L           The Bangers B

First Round

 1.  The Bangers A                                                             W  v   L            BBC Boys

 2.  Wing & A Prayer A                                                      W  v   L            Pheasant Pluckers   

ALLEY 4

To be played at The Royal Exchange on Friday 12 January 2024

Preliminary Round

 1.  Tawstock Rangers                                                        L   v   W            Demons A

 2.  Pinheads B                                                                    L  v    W             Plough Pullers

First Round

 1.  Kneaders Pairs                                                              L   v   W            No Beer Just Coke B

 2.  Demons A                                                                      L   v   W            Plough Pullers                                    


COURAGE FOURS

Preliminary Round

To be played at The Royal Exchange on Friday 27 October 2024

  1.  Tawstock Rangers                                                  L    v    W           Bangers B

  2. Heroic Failures                                                        W    v   L             Wing & A Prayer A

  3. Regency                                                                    L     v   W           Plough Pullers

  4. Wing & A Prayer B                                                  L     v   W           BBC Boys      

 First Round

ALLEY 1

To be played at The Green Man on Friday 26 January 2024

  • Fox Boys                                                                   L    v    W             No Beer4 Just Coke A

  • Barn Bombers                                                        W    v   L                Demons


  Second Round

    1.. No Beer Just Coke A                                                 L     v     W           Barn Bombers          

ALLEY 2     

To be played at The Corner House on Friday 26 January 2024

    1.   No Beer Just Coke B                                                 L    v    W           Heroic Failures

    2.   Bangers A                                                                 L     v    W          Lovepants   

Second Round

     1.  Heroic Failures                                                          W  v    L            Lovepants   

ALLEY 3

To be played at The Ebberley Arms on Friday 26 January 2024

     1.  Plough Pullers                                                            W  v   L             Goodley Knigthts

     2.  Nippits                                                                          L  v   W             Kneaders Pairs

Second Round

     1.  Plough Pullers                                                           W   v                  Kneaders Pairs

ALLEY 4

To be played at The Union Inn on Friday 26 January 2024

     1.  Bangers B                                                                   L     v    W        BBC Boys

     2.  Pinheads                                                                   W     v    L          Pheasant Pluckers

Second Round

     1. BBC Boys                                                                   W     v   L           Pinheads